Wrzesień 2018

 

WYCIECZKA DO INOWROCŁAWIA

Dnia 4 września udaliśmy się do Inowrocławia, do Parku Solankowego. Park Solankowy obecnie liczy sobie 85 hektarów. Spacerowaliśmy po pięknych ogrodach zapachowych, ukwieconych alejkach, mijaliśmy stawy, piękne dywany kwiatowe oraz widzieliśmy ogromnego pawia, będącego jednocześnie zegarem słonecznym, spoczęliśmy na ławce tuż obok Generała Sikorskiego oraz uśmiechniętej teściowej. Nową atrakcją Parku Solankowego jest Pijalnia Wód „Inowrocławianka” z pierwszą w województwie kujawsko-pomorskim Palmiarnią. W pijalni  skosztowaliśmy mineralnej wody o nazwie „Inowrocławianka” oraz leczniczej „Jadwigi”. Z kolei w palmiarni zachwycaliśmy się  tropikalną roślinnością wśród której są m.in.: bananowce, bambusy, drzewo cytrynowe i oryginalne kaktusy. Ponadto zwiedzaliśmy Chatę Kujawską. Sercem Parku są tężnie solankowe. Inowrocławskie tężnie mają kształt dwóch połączonych ze sobą wieloboków, mierzą 9 metrów wysokości i mają 300 metrów długości. Po ścianach wypełnionych gałęziami tarniny spływa solanka.  Dzięki temu w powietrzu unoszą się specyficzne aerozole, które pozwalają leczyć schorzenia górnych dróg oddechowych, nadciśnienie tętnicze, alergie i stany ogólnego wyczerpania. W pobliżu tężni zlokalizowana jest również dębowa aleja gwiazd, po której spacerowaliśmy. Drzewka (w przewadze dęby) posadzili tam m.in. aktorzy Irena Kwiatkowska, Barbara Krafftówna, Bogusław Linda oraz muzycy Grzegorz Turnau, Irena Santor, Natalia Kukulska i Zbigniew Wodecki. W trakcie wycieczki udaliśmy się na obiad do Restauracji „Nad Stawkiem”, a na zakończenie na pyszne lody. Wszyscy wróciliśmy bardzo zadowoleni.

 

PIELGRZYMKA

Dnia 8 września po raz kolejny gościliśmy Pielgrzymów ze Świekatowa. Pielgrzymi zatrzymują się w naszym domu, w drodze do Sanktuarium Maryjnego w Topolnie. Były wspólne tańce, śpiewanie piosenek oraz poczęstunek przygotowany przez naszą kuchnię. Dodatkowo w tym dniu odbywała się VII edycja Narodowego Czytania”Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, w związku z czym nie zabrakło też odczytania publicznie fragmentu tego dzieła przez Pielgrzymów.  Dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy za rok!

 

URODZINY

Dnia 12 września obchodziliśmy Urodziny Mieszkańców, urodzonych w miesiącu wrześniu. Niespodzianką okazało się przybycie na tą uroczystość postaci z bajek i filmów. W role te wcieliły się nasze panie terapeutki i opiekunki. Wszyscy z uśmiechem na twarzy witali bajkowych gości. Był też słodki poczęstunek, tańce i zabawy. Wszystkim Solenizantom życzymy STO LAT!

 

WYSTĘP AKTORÓW Z KRAKOWA

Dnia 19 września ponownie gościliśmy w naszym domu aktorów z Krakowa. Tym razem aktorzy przedstawili spektakl związany z tematyką uzależnień.

 

Skip to content